O projektu
Portal Etnonet
Portal Etnonet je nastal iz želje po ovrednotenju etnološke dediščine Slovencev v Italiji. Ta sestoji iz številnih vrst gradiva in pojavov. Nekatere izmed teh si je mogoče ogledati, druge smo vnesli na splet, da jih lahko kadarkoli obiščemo in jim prisluhnemo.
Etnonet je zamišljen kot zemljevid, na katerem bodo našli svoj prostor različni vidiki in pojavi načina življenja Slovencev v Italiji. To so ustanove in zbirke, ki si jih je mogoče ogledati, narečne besede, zvočni posnetki, fotografije in prireditve, na katerih je mogoče stopiti v stik z razvejano kulturo Slovencev v Italiji.
Dediščina mladinskih raziskovalnih taborov
Slovenci v Italiji so bili predmet številnih bolj ali manj odmevnih raziskovalnih projektov, med katere se uvrščajo tudi Mladinski raziskovalni tabori, ki so jih prirejali Odsek za zgodovino in etnografijo pri Narodni in študijski knjižnici, Slori in Društvo slovenskih naravoslovcev in tehnikov Tone Penko. Od leta 1981, ko se je zgodil prvi tabor v Barkovljah pa vse do leta 1998, ko se je postavljal etnografski muzej v Reziji, se je zvrstilo kar osemnajst Mladinskih raziskovalnih taborov. Udeleževali so se ga slovenski dijaki in študentje iz Italije, Slovenije in Avstrije, mentorsko vlogo pa so prevzemali raziskovalci in uveljavljeni strokovnjaki različnih raziskovalnih in univerzitnih ustanov. Mladinski raziskovalni tabori so se selili po vseh treh pokrajinah Furlanije Julijske krajine, v katerih živijo Slovenci.
Kronološki seznam Mladinskih raziskovalnih taborov, pri nekaterih so bili izsledki objavljeni v priložnostnih dvojezičnih publikacijah:
1981 Barkovlje
1982 Doberdob
1983 Benečija
1984 Dolina
1985 Sovodnje ob Soči
1986 Kanalska dolina
1987 Devin
1988 Brda
1989 Rezija
1990 Repentabor
1991 Laško
1992 Bardo
1993 Sovodnje ob Soči
1994 Rezija
1995 Zgonik
1996 Benečija
1997 Kanalska dolina
1998 Rezija
Projekt Mreža besed
Rezultati raziskovalnega dela, ki je bilo opravljeno na Mladinskih raziskovalnih taborih, je bilo obdelano za končno predstavitev, nekateri kraji so dobili tudi svoje publikacije. Kljub temu je dobršen delež zbranega gradiva ostal neobjavljen, z minevanjem let pa je postal čedalje bolj očiten njegov pomen. Marsikateri pojavi, spomini ali navade so medtem izginili, z njimi pa tudi besede, pesmi in pripovedke. Te drobce dediščine smo sklenili prikazati na zemljevidu. V prvi fazi projekta smo se posvetili narečnim besedam.
Narečne besede nam odpirajo okno v svet oz. okolje, v katerem so nastale. Nekatere že na prvi pogled kažejo na svet, ki ga danes ne poznamo več. To je svet družbe, ki je slonela na kmetijskih dejavnostih in je živela v tesnem stiku z naravo. Besede nam odstirajo bivalne navade, oblike transporta in preživljanja prostega časa, ki jih danes ni več. V njih se odseva tisočletni preplet jezikov in narodov, ki živijo na tem ozemlju.
V sklopu projekta Mreža besed je mesto dobila tudi publikacija Glih po doberduǝbško, ki je nastajala na pobudo vaščanov in ponuja vpogled v pestro govorico na robu slovenskega jezikovnega prostora in kraške planote.
Partnerji
K projektu Mreža besed so pristopili Slovensko katoliško društvo Hrast, Slovensko kulturno rekreativno društvo Jezero, Inštitut za slovensko kulturo, Zadruga Naš Kras, Kulturno društvo Ribiški muzej tržaškega primorja, Slovenska zamejska skavtska organizacija, Slovenski taborniki v Italiji Rod modrega vala, Škedenjsko kulturno društvo
Podatki o projektu
Ime projekta: Mreža besed
Financiranje: Dežela Furlanija – Julijska krajina
Vrednost: 20.000 €
Trajanje: november 2019 – junij 2023
Območje projektnih dejavnosti: Promocija zgodovinske in etnografske kulture
Vodilni partner: Narodna in študijska knjižnica
Partnerji: Slovensko katoliško društvo Hrast, Slovensko kulturno rekreativno društvo Jezero, Inštitut za slovensko kulturo, Zadruga Naš Kras, Kulturno društvo Ribiški muzej tržaškega primorja, Slovenska zamejska skavtska organizacija, Slovenski taborniki v Italiji Rod modrega vala, Škedenjsko kulturno društvo
Stiki
Narodna in študijska knjižnica
Odsek za zgodovino in etnografijo - Trst
Naslov
Ul. Montecchi 6
34137 Trst
Kontakt
Tel.: +39 040 98 96 152
Email: odsek@knjiznica.it